Bedroom Style

Havaların iyiden iyiye ısınmasıyla bünyeyi saran bahar rehaveti, kışın üst üste giyinmenin vermiş olduğu bıkkınlık, olabildiğince rahat hissetme hissi sizde de hakimiyet kurmaya başladı mı? Cevabınız “evet” ise; bu yazının sonunda ipek geceliğiniz ve en rahat sneakers’ınızla kendinizi sokağa atmış bulabilirsiniz. Aslında “yatak odası modası (bedroom style)” konseptine fazla uzak sayılmayız. Slip elbiseler, transparan görünümler ve danteller 2 sezondur hatırı sayılır derecede hayatımızda. Ancak önceki sezonlarda ısınma turlarını atarken bu yaz atağa geçerek pek çok büyük tasarımcı ve hazır giyim markasını etkilemiş ve koleksiyonlarının temelini oluşturmuş durumda.

Temelde iç çamaşırları ve ipek gecelik/pijamalardan ilham alan ve “seksi” kelimesine yepyeni anlamlar kazandıran bu trendi tasarımcıların ısrarla hayatımıza sokmaya çalışmasının elbette birkaç sebebi var. Bunlardan ilki ufak bir dokunuşla uber-sexy bir tarz yaratırken aynı zamanda kendinizi inanılmaz rahat hissetmeniz. Kim ipek bir pijama takımı ya da üzerinizden kelimenin tam anlamıyla akıp giden slip elbisenin içinde rahat hissetmez ki? Bu durumda Christopher Bailey, Massimo Giorgetti, Phoebe Philo gibi “modanın dâhileri” olarak anılan tasarımcıların koleksiyonlarında bu trendin yansımalarını görmemiz elbette kaçınılmaz. Bu trendin “uber-sexy & ultimate comfy” konseptine tamamıyla hakim olmasının yanı sıra; her tarza hitap etmesi de tüm gönülleri aynı anda fethetmesine fırsat tanıyor. “Bedroom style” tanımına uygun her parçayı farklı ayakkabı ve aksesuarlarla tamamlayarak bambaşka kimliklere bürünmek mümkün. Rochas İlkbahar/Yaz ’16 defilesinde dantelli ve transparan elbiselerini fırfır detaylı stiletto’larla tamamlayıp podyumda romantik bir hava estirirken, Burberry Prorsum defilesinde ipek tulumla birleştirilmiş grunge sandaletler taşıyan modeller görüyoruz.  Tasarımcılar koleksiyon ürünlerini güçlendirmek ve bu sezon diğer sezonlara göre biraz daha geri planda kalacak gibi gözüken minimalizm akımından uzaklaşmak adına özellikle aksesuarları güçlü tutarak daha feminen ama bir o kadar da özgür ruhlu ve asi görünümlü cool kadınlar yaratmaya kararlı gözüküyorlar.
Son yıllarda oluşan “Sokak stili mi modaya yön veriyor; yoksa moda mı sokak stiline daha fazla önem veriyor?” paradoksu hala çözülebilmiş değil. Bu denklem hala çözülmeye çalışıladursun; biz radarı modaya yön veren sokak stilleri ve yatak odası modası trendinin kesişim kümesine çevirelim. Leandra Medine, Chiara Ferragni gibi dünyaca ünlü blogger’lar bu trendi günlük hayata yaz/kış ustalıkla taşıyan isimlerden. Yazın terlikler, babetler, sandaletler ve stilettolar’la tamamlanan kombinler her an soyunacakmış hissi ve aleni bir seksapelite yaratırken kışın ise  slip elbiselerin içlerine giyilen balıkçı yaka kazaklar, kovboy çizmeleri ve/veya bootie’lerle tamamlanarak sokağa taşıyor. Bu trendin  “layering” ile kol kola yürüdüğü ve yaza/kışa uyarlanılabilir olması gerçeği bile onu akıllı bir yatırım olarak görmeye yeter de artar bile. “Cool kadın” konseptinin sözlükteki eş anlamı Kate Moss 90’lardan itibaren slip elbiseleri, dantelli saten gecelikleri günlük hayatına taşıdığından beri bu trendin kurucu annesi sayılıyor aslında.  Onun açtığı bu kapıdan geçen celebrity listesi ise epey uzun: Victoria Beckham, Karlie Kloss, Lily Aldrige, Gigi Hadid, Kylie Jenner, Jennifer Aniston bu isimlerden sadece birkaçı... Liste böyle uzayıp gidiyor. Üstelik bu isimler bedroom style ile kırmızı halıda da karşımıza çıkıyor. Anne Hathaway’ın Interstellar filminin galasında giydiği parlament mavisi ipek slip elbisesiyle bugünlerin haberini 2 sene öncesinden vermiş gibi.
E ne de olsa sabah uyandığınızda “Bu gün ne giysem?” sorusuna bu trendle cevap veriyorsanız Rihanna’nın favori görünümleriyle ortak paydada buluşuyorsunuz demektir. 90’ların stil ikonu Kate Moss’un ve 21. Yüzyılın pek çok trendini yaratmaktan sorumlu Rihanna’nın bir bildiği vardır herhalde, değil mi?

No comments :

Post a Comment