Starbucks'ı Kişiselleştirin!

2013'ten merhaba herkese!
 
    Bu blogu açmadan önce de, bir sürü arkadaşıma hevesle anlattığım bir Starbucks olayı var ki çok uzun zamandır kafamda. Belki zaten farkındasınızdır ya da uyguluyorsunuzdur kendi içeceklerinize; ama benim birazdan anlatacağım olayı paylaştığım insanlar pek haberdar değildi. O yüzden ben de yazmak istedim buraya, "Fun" kısmıma destek olsun, sizleri de eğlendirsin diye.
    Hemen hemen etrafımızdaki herkes bir kere de olsa Starbucks'ta bulunmuş, genelde de yediği içtiği şeyden keyif almıştır. Bazen "Ayy Starbucks'a mı takılıyosunuz, aşağısına gitmezsiniz zaten hahaha" diye tepkileri veren arkadaşlarım bile gidiyorlar ve seviyorlar, biliyorum. :) Bu sıralar, okulda da Starbucksla alakalı o kadar çok ödev/proje vs. yaptık ki, konuya da iyice hakim olmam da yardımcı oldu. Şimdi, olay şu: Hepimiz gidiyoruz Starbucks'a; ama menüde yazanlardan başka bir şey sipariş eden kaç kişiyiz? Mesela; var olan, menüde bulunanlardan başka 87.000 tane farklı içecek yaratabileceğinizi biliyor muydunuz? Ben bu sayıyı duyduğumda ağzım açık kaldı! Bu yazıda da "Acaba neler yapabiliriz kendi zevkimize göre?" sorusuna birkaç cevap bulmaya çalışacağım. Tabii ki 87.000 farklı kombinasyonun yanında devede kulak kalacak; olsun.


    1- Biscotti Frapuccino: Mesela bu içecek çok basit ama lezzetli, benim bizzat denediğim bir şey. Bir adet Misto Cookie alıyorsunuz, her zaman içtiğiniz/beğendiğiniz frapuccino'nun içine attırıyorsunuz, hep beraber blender'dan geçiyor onlar. Sonuç mükkemmel oluyor. Benim tavsiyem, çok ağır olmaması açısından frapuccinoyu vanilyalı seçmeniz, çikolatalıdan uzak durmanız. Çünkü o zaman tadını hissedemiyorsunuz içinde. Etiler Starbucks'ın baristası ile konuştum bu yazı için. Diyor ki; en çok yapılan secret menu tarifi buymuş.

  2- Short içecekler: Bu olay aslında çok bilinmedik bir şey ya da yeni bir tarif değil, yine de paylaşmak istedim. Genelde sadece 3 boy sunuyor baristalar. Ama bir de short size var. Daha küçük, en küçükleri. Klasik küçük fincan kadar. Bu hem daha uygun fiyatlı, hem de şöyle bir şey yapabilirsiniz bu boyla: Mesela koyu bir kahve istersiniz, short. Sonra servis masasından eklemeler yaparak daha uygun fiyata, büyük boy bir kahve ortaya çıkarabilirsiniz.

    3 - Poor Man's Latte: İsim can sıkıcı gözükmesin, tamamen bir geyik. Daha ucuz yollu latte nasıl yapılır konulu bir çakallık. Bu çakallığı şu şekilde yapıyoruz: Önce üstüne su eklenmemiş ve yarım buzlu bir buzlu americano söylüyoruz. Sonra da üstüne servis masasından süt ekliyoruz. "Breve Latte" denilen şeyin aynısı oluyor; ama çok daha ucuza mal oluyor. Yalnız bunu yaparken çok da dikkat çekmemekte, "classy policiy"e dikkat etmekte fayda var.

      4- Dalmaçyalı Mocha: Bu tarif çok eğlenceli ve basit! "Bir beyaz çikolatalı mocha, içinde java chip chocolate olsun." diyince dalmaçyalı mocha oluyor. Baştan uyarayım: çok tatlı oluyor. O yüzden küçük boy seçin bu çeşidi, baymasın içinizi.

    5- Cake Batter Frapuccino: İsme aldanmayalım, içinde gerçekten kek yok. Vanilyalı farpuccinoya ekstra vanilya ve badem şurubu ekletince bu çıkıyor ortaya.

   6 - Zebra Mocha: Benim en sevdiğim! Yarısı beyaz çikolatalı, yarısı normal mocha. İster iki tane short karıştırtın, ister baristadan karışmışını rica edin. Hangi çeşit mocha içeceğine karar veremeyenler için kesin çözüm. Bir de, "Penguen Mocha" da deniliyor, pek sevimli. :)


    7 - Red Tux Mocha (Kırmızı Smokinli Mocha): Şimdi, bu da şöyle oluyor: Yukardaki zebra mochaya bir ölçek frambuaz şurubu koyduruyoruz. Bu daha bile güzel oluyor, mis gibi kokuyor.

    8- Captain Crunch Frapuccino: Bu benim denemediğim bir şey. Baristalara sorduğum kadarıyla da henüz denenmemiş, en azından Etiler'de. Çilekli frapuccinoya bir ölçek fındık ya da toffee nut şurubu attırınca, tadı tıpatıp Captain Crunch mısır gevreğinin tadı oluyormuş. Yalnız bu mısır gevreği Türkiye'de çok nadir satılıyor. O yüzden çok bilinmeyebilir. Yine de en kısa zamanda deneyeceğim.

  Bir de özel isimlendirilmiş espressolar var. Mesela "Red Eye" tek shot, "Black Eye" iki shot, "Green Eye" ise üç shot espresso demekmiş. Bana çok ilginç gelmişti bu şekilde isimlendirmeleri. Sempatik. :)

   Ben bu yazıyı okuyan herkesin kafasında ışık yancağını umuyorum. Bu yukardakiler size uymazsa bile istediğiniz her şeyi yaratabilirsiniz. Herkesin aklına yavaş yavaş kendi yaratacağı şeyler gelmeye başladı mı? :)

   Afiyet olsun! 

3 comments :

  1. Mükemmel bir yazı. Gerçekten bilgiler sindirilerek güzel bir özet yapılmış. Tebrik ediyorum. Bir süre sonra menu-board çok sıkıcı oluyor. En kısa zamanda ben de deneyeceğim. Teşekkürler...

    ReplyDelete
  2. hic haberim yoktu bundan ne guzelmis!hemen merve's special olusturicigim kendime:)

    ReplyDelete