Smart Phone Wars: Apple vs. Samsung

Merhaba,

    Bu sıralar erkek arkadaşımla aramızda çok hararetli tartışmalara sebep olan bir konu var: Telefonlarımız! Çünkü ben bir - iki ay önce beni bin türlü karın ağrısına sokan aptal Blackberry'mden kurtulup Samsung Galaxy SIII almıştım, o da geçenlerde artık saçmalamasının en son sınırına gelen Blackberry'sini bırakıp Iphone 5 aldı. O gün bu gündür sürekli "Yok efendim senin telefonun daha kötü, hayır, benimki daha iyi!" diye çekişiyoruz. (Burada bir açıklama yapmak istedim Blackberry kullanıcıları için, kimse üstüne alınmasın, sizin Blackberry'ler sorunsuz olabilir tabii ki, sadece bizimkiler sürekli bozuktu.)

    Her neyse, biz böyle çekişirken canımıniçi bir arkadaşım da dedi ki: "E bu konu zaten merak ediliyor, siz de canlı örnek kullanıcılarısınız, neden yazmıyorsun blogda?". Hemen yazmaya koyuldum, anlatacak çok şeyim var.
     Bu sırada siz de hemen sol taraftaki ankete katılıp bir oy verin, bakalım sizin fikriniz ne?

samsun_galaxy_s3_iphone5_önden_gorunus_front


   Şimdi, konuyu Ekşi Sözlük'ten araştırdım birazcık, insanlar bu konuda neler diyor diye. Hemen hemen bütün entry'lerde yazarlar S3'ün micro sd kart özelliği ve iphone'un bluetooth sorunu ekseninde yazmışlar. Bunlarda da bahsetmek lazım tabii; ama ben daha çok kendi gözümden, pratiklik, estetik, kişiselleştirme ya da uygulamalar kategorilerinde yarıştıracağım telefonları.

   En başta şunu söylemek istiyorum, ben bu yüksek teknoloji smartphone olayına Iphone'u tercih ederek başladım, sonra bir gün, bir anda S3'e döndüm. Şu an Iphone 5 de sürekli elimde, oynuyorum, kurcalıyorum; ama hala iyi ki S3 almışım diyorum. Yine de ikisi de büyük zevk, büyük kolaylık.

  Özellikleri madde madde kıyaslarsam daha iyi anlaşılır diye düşündüm.

 Dış Görünüş: Bu konuda Apple'ın hakkı yenmez, tasarladığı her ürün inanılmaz bir sadelikte. İnsan her türlü Apple ürününe dokunmak istiyor bir kere. Özellikle 5'lerin arkasındaki mat doku o kadar güzel ki, çok ayrı bir asalet katmış. O yüzden dıştan bakınca S3 çoğu insana bu zerafet karşısında daha kaba ve itici geliyor olabilir. Ta ki kullanmaya başlayıncaya kadar.

samsun_galaxy_s3_iphone5_arkadan_gorunus_back


Renk Seçenekleri: Benim S3'ün tipini sevmemin nedenlerinden biri de yeni renklerine vurulmam. Ben alırken beyaz ve mavisi dışında yeni renklerini de piyasaya sürmüşlerdi; siyah, gri, bordo ve kahverengi. Bordo diye yola çıktım, titanyum grisi ile son buldum. Güzel ve orijinal bir renk, ömrü uzun yani. Iphone'daki siyah ve beyaz her zaman tutar zaten; ama ben farklı renk istemiştim, herkeste olan bir şey istememiştim pek, o yüzden rengi farklı olsun dedim. Böyle düşünenler varsa, S3'ü bir daha gözden geçirebilirler.


Ekran Genişliği: Bu iki telefonun kıyaslaması yapılırken en çok üzerinde durulan özelliklerden biri de bu. Kimisi diyor ki; "S3'ün ekranı gereksiz büyük". Bu konuda da şunu söyleyebilirim, bir cep telefonu için kullanılabilir maksimum ekran büyüklüğü S3'ün boyutudur. Yani Galaxy Note2 falan bence çizginin çok dışında bu yüzden. Telefona hakim olmak kesinlikle Iphone'da daha kolay boyutu sebebiyle. Ama mesela ben özellikle daha büyük ekran istedim, kullanmak çok rahat oluyor, parmaklarımı klavyesine sığdıracağım diye çırpınmıyorum. Özellikle Iphone5'in yeni, dapdaracık klavyesi insanın sabrını zorluyor.

titanium_samsun_galaxy_s3_iphone5_önden_gorunus_front


Ağırlık: Iphone bu konuda o kadar başarılı ki... Kuş gibi. Çok rahat hissettiriyor. Samsung daha ağır; ama mesela 4S'e göre de çok daha hafif. Bir de S3'te kılıf kullanma olayı arka kapağa monteli şekilde oluyor genelde, o yüzden ekstra kılıf ağırlığı olmuyor. Ah, keşke riske atabilsek de kılıfsız kullansak aslında hepsini. Öyle daha asil değil mi? Gerçi ben cüzdan gibi bir şeyin içinde taşıyıp kullanırken çıkarıyorum içinden. Size de öyle yapmanızı tavsiye ederim. Özgürce kullanıyorsunuz telefonu.
samsun_galaxy_s3_iphone5_yan_gorunus_side_view


Kişiselleştirme: Geldik benim için S3'ü karşı konulmaz yapan özelliklere. Iphone'un aksine S3'ün her türlü özelliğini değiştirebiliyorsunuz. Mesela klavye background'ına istediğiniz resmi koyup, harfleri istediğiniz boyut/font/renkte ayarlayabiliyosunuz, istediğiniz kadar büyütebiliyorsunuz klavyeyi ekranın içinde vs. Fotoğrafta ben arka plan resmi olarak yılbaşında Akaretler'de çektiğim fotoğrafı koymuştum mesela. (Orijinalini buradan görebilirsiniz.) Ya da mesela rehberi istediğiniz temada ayarlayabiliyorsunuz, ben yine resimdeki gibi yeni yıl temalı bir şeyler tercih etmiştim. Kendi sms temanız da yine kişiselleştirmelerin başında. Anlayacağınız aklınıza gelebilecek her türlü özelliğin her şeyini, fontunu, rengini, boyunu, özelliklerini istediğiniz gibi ayarlıyorsunuz. Benim gibi her şeyi kişisel zevkinizle bütünleştirmekten hoşlanıyorsanız kesinlikle S3! Gelelim Iphone'a. Iphone'un hiçbir modelinde böyle bir özellik yok; ama Apple'ın olayı da bu. Bazı insanlar hiç sevmiyor kişiselleştirmeyi, öyle bir seçenek sunulup kafa karışıklığına girmek istemiyorlar, özellikle erkekler. Bir de, kişiselleşmese bile Apple'ın ayrı bir karizması var, bu algıyla tam tersini seveni bile cazibesine kapılıp gidebilir.

iphone5_application_whatssup_keyboard_klavye
samsun_galaxy_s3_application_go_sms_prosamsun_galaxy_s3_application_whatssup_keyboard_klavye


Fotoğraf Kalitesi: Bu konuda Iphone ve Samsung tamamen aynı diyebilirim. Sadece S3'te Candle Light, Snow, Beach vs. gibi "Scene Selection" yapabiliyorsunuz ekstra olarak.

Fotoğraf Kayıt Planı: Ekstra olarak böyle bir başlık koymak istedim çünkü özellikle blog işinden sonra S3 beni büyüledi. Her türlü kaydı, kaydettiğin yere ait bir dosya açarak kaydediyor. Mesela kendin çektinse "Camera"ya, Pinterest'ten indirdiysen "Pins"e ya da ne biliyim gelen bir MMS'i kaydettiysen onu da "MMS" dosyasına kaydediyor galerinin içinde. En güzeli de yeni farkettiğim özelliği: Bloguma koyduğum her fotoğraf "Red Blooded Woman" isimli (benim oluşturmadığım) online bir dosyanın içine atılıyor ve ben telefonumda hiç yer etmeyen bu alandaki fotoğrafları istersem dilediğim gibi tekrar kullanıyorum. Bu özellik Android ve Google'ın işbirliğinden kaynaklanıyor.

samsung_galaxy_s3_application_galery


Arka Plan: Bu konuda da S3 önde diye düşünüyorum ben. Hareketli arka plan özelliği çok çılgın. Mesela bir arkaplana değişik fotoğraflarını seçiyorsun, onlar sürekli değişip duruyor, ya da birbirine karışan hareketli su damlaları var. Yine hem kilit ekranını, hem ana ekranını iki farklı şekilde kişiselleştirebiliyorsun.


iphone5_application_background_wallpapersamsung_galaxy_s3_application_background_wallpaper

Hız: İşte burada biraz geri düşüyor S3. Çoğu zaman sorunsuz çalışsa da, bazen uygulamalar arasındaki geçişlerde biraz yavaş kalıyor, takılır gibi oluyor. Sonra kendiliğinden geçiyor hemen; ama ben Iphone'da hiçbir zaman böyle bir sorunla karşılaşmadım. Bunu IOS'un büyüklüğüne veriyorum.

Çözünürlük/Parlaklık: Bu konuda da S3'ün eline hiçbir telefon su dökemez. Renkler o kadar canlı ki, benim gözüm o kadar net görmüyor. Fotoğrafta, aynı karenin hem S3'ten, hem de Iphone'dan screen shot'ını aldık.  Bakınca bu kadar net renkler görmek beni her seferinde mutlu ediyor!

Uygulamalar: Tabii ki hiçbir şekilde tartışılmayacak başka bir konu. App. Store Android Market'i döver. Android bu konuda açık bir şekilde geride. Yalnız belli başlı her türlü uygulama Android'de mevcut tabii ki; ama mesela "Blogger"ın yok henüz. App. Store'da olmasına rağmen. Bunun gibi eksiklikler var.  Yine de, ben alırken belli başlı kullanacağım uygulamaları bildiğim için hiç hayal kırıklığına uğramadım.

Hareket Sensörleri: S3'ün bu alanda çok fazla özelliği var, hepsini saymayacağım; ama bir örnek vereyim: Sen telefona göz ucuyla dahi baktığın sürece (tuş kilidi açıkken) ışıkları hiç sönmüyor. Bunun gibi akıllı ve yine dilediğiniz gibi ayarlanabilir sensör özellikleri var. Iphone'da henüz bu tarz bir şey yok; ama tabii ki bir telefon için bu aldıktan sonra kullanılan bir lüks, direk alım sebebi değil.

    Bu yukarda yazdıklarım dışında şarj, batarya, sd card gibi özelliklerin tüm kıyaslamalarını her türlü forumda bulabilirsiniz. O yüzden o konuya çok girmek istemiyorum. Ben daha  kişisel bir bakış açısından yazmak istedim.

    Sonuç olarak, Mert'in (erkek arkadaşım) kendi yaşam tarzına ve anlayışına uygun olan telefon Iphone'du, benimki ise S3. Bunu bildikten sonra kullandığın şey senin için "en iyi" oluyor zaten.

   Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

   Sevgiler...2 comments :

  1. Yeni bir iphone5 kullanıcısı olarak telefonumdan oldukça memnunum :) Eğer Türkçe klavye seçeneği yazmayı zorlaştırıyorsa, ayarlardan İngilizce klavye seçeneği de seçilerek daha kolay bir yazma opsiyonu elde edilebilir. Yazarken Türkçe karakter kullanmanın önemli olduğunu düşündüğümden ben Türkçe klavye seçeneğine alıştım bile!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Mert'te aynı böyle diyo bana:) Zaten bence bu ikisini de kullanıp memnun olmamak diye bir şey yok, ikisi de ayrı zevk :)

      Delete